У ТИТЕЛУ ОБЕЛЕЖЕНА 77. ГОДИШЊИЦА РАЦИЈЕ У БАЧКОЈ

Централним поменом у Тителу данас је обележена 77. годишњица злогласне јануарске рације која је спроведена између 4. и 29. јануара 1942. године, у Шајкашкој области, Новом Саду и Бечеју, када је на најсвирепији начин од стране мађарских окупационих снага убијено више од 4000 Срба, Јевреја и Рома.

„Тако је ледени јануар у јужној Бачкој 1942. године постао парадигма страдања невиних људи – људи које је од њихових џелата делило само то што су припадали другој нацији и другој вери. То је била њихова једина кривица, плаћена највећом ценом коју човек може да плати – сопственим животом“, истакао је председник Покрајинске владе Игор Мировић одајући пошту жртвама.

Обележавање оваквих годишњица, додао је он, није само израз поштовања за жртве, оно је, истовремено, и – опомена, да злочин никада и нигде не сме да се понови.

„Ми и овим чином показујемо да смо спремни да никада не заборављајући ни једну невину жртву из прошлости ма чија она била, заједно градимо будућност без страдања, без мржње, будућност међусобног уважавања која ће бити боља за све нас“, рекао је председник Мировић.

Сваким искреним одавањем поште страдалницима скидамо један део терета из времена које су за нама и олакшавамо заједнички пут у време које је пред нама, додао је председник Мировић.

Данас после 77 година можемо исказати наду да су наши преци страдали за праведнију будућност, за боље човечанство, за слободан Тител и слободну Србију, казао је председник Општине Тител Драган Божић.

„Зато је важно да се сећамо сурове и страшне судбине праведних чије су животе узели нечасни“, рекао је Божић.

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић присуствовао је обележавању 77. годишњице рације у Бачкој, као и парастосу у Храму Успења Пресвете Богородице, који је служио епископ бачки Иринеј.